Sisukord

ARENDUSHOMMIK - Praktilised toimingud võlgade sissenõudmisel

Jaga

Eeltutvustus

Praeguses majanduskliimas on tõenäoliselt keeruline kui mitte võimatu leida ettevõtjat, kes ei peaks tegelema talle maksmata jäetud arvetega. Kui ettevõtja on omalt poolt kokkulepitud kauba müünud või teenuse osutanud, annab see loomulikult talle õiguse nõuda selle eest ka kokkulepitud tasu. Kui tasu vabatahtlikult ei maksta, tuleb hakata tegelema nn võla sissenõudmisega. Kui ettevõttes jurist või igapäevaselt koostööd tegev advokaat puudub, on kasulik teada, millised võimalused võlgade sissenõudmiseks üldse eksisteerivad, mida tuleks võlgade sissenõudmisel õigusliku poole pealt arvestada ning milliseid õiguslikke vastuväited võib vastaspoolelt oodata. Viimase osas tasub tähele panna, et neid samu vastuväiteid saab ettevõtja omaltpoolt kasutada, kui keegi peaks talle esitama mõne arve alusetult või siis põhjendamatult suures summas.
Vandeadvokaat Annika Vait pakub välja võlgade sissenõudmise näidisprotsessi, andes ülevaate, millistest etappidest võiks võlgade haldamine koosneda ning millised on võimalikud ettevõtja tegutsemise viisid (sh annab selgitused, millistel juhtudel öelda leping üles, millal esitada pankrotiavaldus, hagi, maksekäsuavaldus jne). Eeltoodu käigus saab ülevaate, mida võlgade sissenõudmisel peaks õigusliku poole pealt jälgima, ennetamaks praktikas levinumaid võlgnike vastuväiteid (millele kirjade koostamisel tähelepanu pöörata; millisel viisil teateid edastada jms).
Lisaks saab koolituselt praktilised juhised, mida ettevõtjal tasuks oma igapäevases tegevuses koheselt rakendada, ennetamaks talle võlgu jäämist (küsida ettemaksu, lisada konkreetsed sanktsioonid lepingutesse jms).


Eesmärk

Anda praktilised näpunäited, kuidas võlgade tekkimist ennetada ning võlgnevusi võlgnikelt sisse nõuda, sh millele tuleks nendes protsessides õigusliku poole pealt tähelepanu pöörata.


Sihtrühm

Ettevõtete juhid ja teised, kes võlgade sissenõudmisega kokku puutuvad. Samuti avaliku sektori raamatupidajad, finantsosakondade töötajad jt, kes antud teemaga kokku puutuvad.


Teemad

I. Võlgade sissenõudmise näidisprotsess

  • Võlgnikuga suhtlemisele eelnev eeltöö
  • Kordusarve/Meeldetuletuskirja saatmine
  • Hoiatuskirja saatmine
  • Hoiatuse realiseerimine (sh maksekäsuavalduse, hagi, pankrotiavalduse esitamine)

II. Võlgnikuga suhtlemisele eelnev eeltöö

  • Andmete ja tausta uurimine (sh avalikud andmebaasid)
  • Nõude suuruse arvutamine (sh leppetrahv, viivis, kahjunõuded, lepingus sätestatud tasud jms)
  • Õigusliku positsiooni määramine (sh dokumentide korrektsus, pooltevaheline suhtlus, eeltoodu pinnalt võimalikud võlgniku vastuväited)

III. Kordusarve ja meeldetuletuskirjade saatmine

  • Andmete korrektsus (sh aadress, nõude suurus)
  • Täiendav tähtaeg

IV. Hoiatuskirja saatmine

  • Vorminõude järgimine
  • Konkreetne hoiatus (lepingu ülesütlemise, maksekäsuavalduse, hagi, pankrotiavalduse vm hoiatus)

V. Hoiatuse realiseerimine

  • Lepingu ülesütlemine
  • Maksekäsuavalduse esitamine
  • Hagi esitamine (kohtusse, vahekohtusse, arbitraažikohtusse)
  • Pankrotiavalduse esitamine
  • Võlgniku võlgnevuse avalikustamine 
  • Täitemenetluse algatamise avalduse esitamine (tagatise puhul)
  • Nõude loovutus või müük inkasso teenuseid pakkuvale ettevõttele või juristi/advokaadi palkamine

VI. Võlgade ennetamine

  • Õiguslikud võimalused
  • Praktilised näpunäited

Aeg ja maht

10. mail 2012 kell 10.00 - 13.15.

AJAKAVA
09.30 - 10.00 Kogunemine ja hommikukohv
10.00 - 11.30 Loeng
11.30 - 11.45 Kohvipaus
11.45 - 13.15 Loeng


Toimumiskoht

Advokaadibüroo Glikman & Partnerid, Liivalaia 45, 13 korrus. 


Koolitajad

Pildid / - Annika Vait

Annika Vait on omandanud magistrikraadi Tartu Ülikoolis. Ta on läbinud õigusalase praktika mainekas Londoni advokaadibüroos Pinset & Masons. Hetkel töötab ta advokaadibüroos Glikman & Partnerid vandeadvokaadina ning tehingute valdkonna juhina.
Annika on põhiliselt spetsialiseerunud tehingute ja ühinguõiguse alasele nõustamisele. Praeguses majanduskliimas tähendab see muuhulgas ka võlgnevuste tekkimise ennetamise, sissenõudmise ning vastuvaidlemise protsessides juriidilise nõustajana osalemist. Varasema pangas töötamise kogemuse tõttu on Annikal võlgade haldamisega seonduvas lisaks vastavatele õiguslikele teadmistele ka mitme-aastane praktiline kogemus. Annika on avaldanud mitmeid artikleid ning tegeleb igapäevaselt Eesti keskmiste ja suuremate ettevõtjate nõustamisega. Teiste hulgas on Annika nõustanud Ericssoni, Eesti Posti, MTÜ Eesti Euroopa Liikumine, Kuressaare linna, Äripäeva, Baltic Property Trust´i jt.


Meetodid

Loeng, praktilised nõuanded, praktilise ülesande lahendamine, arutelud, küsimustele vastamine.


Maksumus

Registreerudes kuni 27. aprillini soodushind 89 € + km 20%, hilisematele registreerujatele tavahind 109 EUR + km 20% osaleja kohta. 
Hinnasoodustus -10% kehtib kahele ja enamale osalejale ühest organisatsioonist.


Maksumus sisaldab

Praktilisi teadmiseid, koolitusmaterjale, kohvipause.


Tasumine

Koolitusele registreerimise järgselt saadame Teile sellekohase kinnituse koos koolitusarvega, mille tasumist ootame OÜ Addenda arvele 333037710001 Danske Bank A/S Eesti filiaali.


Loobumine

Koolituse loobumisel palun teatada kirjalikult vähemalt 2 tööpäeva enne koolituse toimumist, hilisemal loobumisel kuulub tasumisele 100% koolituse maksumusest.


Lisainfo

Pildid / - Brit_Peterson 113x150

Brit Peterson
Addenda Koolitus ja Konsultatsioonid
tel + 372 664 64 20; +372 556 12 648                  
brit.peterson@addenda.ee


Jaga

Vandeadvokaat Annika Vait - Põhipuhkuse kestvuse erinevus era- ja avalikus sektoris

Ilmselt on kõigile teada Eesti regulatsioon, mille kohaselt on töölepingu alusel töötavate töötajate põhipuhkuse minimaalseks kestvuseks 28 kalendripäeva ning avaliku teenistuse seaduse alusel avalikus teenistuses oleval ametnikul 35 kalendripäeva. Viimasel ajal on tõusetunud küsimus sellise erinevuse põhjendatusest. Tõenäoliselt tuleb era- ja avaliku sektori ...

Loe rohkem

Liitu meie uudiskirjaga

Addenda OÜ ei jaga teie andmeid kolmandate osapooltega ning kasutab saadud andmeid vaid uudiskirjade ja turundusmaterjalide edastamiseks.