Sisukord

Ehituse Treff 2015

Jaga

Pildid / - ehituse treff 2015 ÕIGE


Eeltutvustus

Ehituse Treff 2015 on ehitusvaldkonna suursündmus, mille käigus toome osalejateni aktuaalse ja laia teemavaliku, et saada praktikutelt juhiseid ning head nõu igapäevaseks toimiseks!

Esmakordselt toimub kolmes saalis paralleelselt kokku 14 ettekannet Eesti parimatelt tippjuristidelt ning teistelt ehitusala spetsialistidelt, kes lühikestes, haaravates ettekannetes keskenduvad kõige olulisemale infole, milleta ehitusala juhid ning spetsialistid hakkama ei saa! Kõneleme uutest seadustest, lepingutest, hangetest jpm.
Ehituse Treffi võlu seisneb selles, et saad oma koolituspäeva ise koostada valides terve päeva vältel toimuvatest koolitusteemadest just need, mis kõige enam huvi pakuvad!  

  • Esindatud on ministeeriumide tippspetsialistid!
  • Kõnelevad Eesti tuntuimad juristid, advokaadid ning ehitusetksperdid.
  • Kohal on Eesti tuntumad ehistusvaldkonna juhid ja spetsialistid. Ole Sinagi! Ehituse Treff 2015 on parim võimalus kohtuda kolleegidega ja teiste tipptegijatega!
  • KOOLITUS ANNAB 5,6 TP
  • Päeva rikastavad mitmed bondlikud üllatused!

Sihtrühm

  • Ehitusettevõtte tippjuhid, kes vastutavad ettevõtte igapäevase käekäigu eest.
  • Ehitusettevõtete juhid ja töötajad, kes on seotud nii ehitus- kui ka teiste seonduvate lepingutega ja lepingust tulenevate vaidluste lahendamisega.
  • Ehitusvaldkonna projekti- ja objektijuhid.
  • Planeerijad ja arhitektid.
  • Kinnisvara arendajad.
  • Omanikujärelvalve tegijad.
  • Omavalitsusjuhid ja ametnikud, kes on seotud ehitusvaldkonna küsimustega.
  • Haldusjuhid ja teised spetsialistid, kes on seotud ehitusvaldkonna küsimustega.
  • Ja paljud teised, kes leiavad endale treffi teemad vajalikud olevat!

Teemad

  • Eesti ehitussektori arengud ja suunad

  Andrus Väärtnõu, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna juhataja analüüsib, millises suunas seoses uute seadustega liigub riik; mida regulatsiooni muudatused kaasa on toodunud ning kuidas need mõjutavad ehitussektori arengut.
   
  • Uus planeerimisseadus ja selgemad põhimõtted?

 Pildid / - MerjeMuiso113

Merje Muiso, Rahandusministeerium, planeeringute osakonna nõunik

Uus seadus jõustus ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduses märgitud ajal ehk 1. juulil 2015, mille koostamine kestis ligi kaheksa aastat. Vaatamata esialgsetele radikaalsematele muudatusettepanekutele jäid uues seaduses peamised planeeringute liigid ning menetlusetapid just huvigruppide arvamustele tuginedes samaks. Samas aga on planeerimisseaduses senisest enam lahti kirjutatud põhimõtted, mis peaksid aitama kaasa põhjendatud ja kaalutletud planeeringuotsuste tegemisele. Aga mis siis ikkagi muutus ning mis on see peamine, mida uue seaduse puhul esiletõstma peaks?

Pildid / - rahandusministeerium   
  • Mis muutus ehitusõiguses alates 01.07.2015?

 Pildid / - sandra mikli113

Sandra Mikli, Justiitministeeriumi avaliku õiguse talituse nõunik

Ehitusseadustiku eesmärk oli luua uuendatud ja erivaldkondadega kooskõlas olev ehitusseadustik, et soodustada jätkusuutlikku arengut ning tagada ehitiste ja ehituse ohutus ja ehitatud keskkonna toimivus ning eesmärgipärane kasutatavus. Seadustikuga muutusid ehitamise ja ehitise mõiste.  Täna on segadust üksjagu palju,  kuid uue seadustikuga läks nii mõnigi tegevus oluliselt lihtsamaks. Mis konkreetselt, just sellele Sandra Mikli oma ettekandes keskendubki.

 Pildid / - justiitsmin_vapp_est_78px  
  • Projekteerija ja omanikujärelevalve tegija vastutus

Pildid / - Urmas_Volens113 Pildid / - Veikko_Puolakainen113 Vandeadvokaadid Urmas Volens ja Veikko Puolakainen, Advokaadibüroost Sorainen kõnelevad muudatustest omanikujärelevalves, mille tõi kaasa uus ehitusseadustiku jõustumine. Uus seadustik lisas mitmeid põhimõttelisi muudatusi omanikujärelevalve tegemisse. Muutusid nii ehitustööde loetelu, millele tuleb teha omanikujärelevalvet kui ka põhimõte, et omanikujärelevalve tegija peab olema teada enne ehitamise alustamist. Lisaks veel asjaolu, et peamised pädevuse ja sõltumatuse kriteeriumid on samuti õigusaktidega määratud. 
Pildid / - Sorainen_logo    
  • Planeeringute elluviimine

Pildid / - Kristina-Uuetoa-Tepper 

Kristina Uuetoa-Tepper, vandeadvokaat Advokaadibüroost Tepper&Partnerid käsitleb detailplaneeringutega seotud olulisi küsimusi arendajate ja ehitajate jaoks, sh alates 01.07.2015 jõustunud uue planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku valguses. Millised on uued võimalused, millised ohud kaasnevad arenduste venimisega. Kes vastutab ehitustööde teostamisel detailplaneeringu järgimise eest, millised on eiramise tagajärjed.

 Pildid / - Tepper_ja_partnerid  
  • Millal on vaja luba ja millal on vaja projekti?

Pildid / - Alar Urm113

Pildid / - lextal

Alar Urm, Advokaadibüroo Lextal vandeadvokaat
Uue ehitusseadustiku jõustumine tõi kaasa olukorra, kus bürokraatiat oleks justkui vähem. Kõik ehitamise mõistega hõlmatud tegevused ei vaja enam luba ja/või projekti.See, millised ehitamise tegevused vajavad ehitusluba või millistest tegevustest tuleb kohalikku omavalitsust teavitada, on kirjeldatud ammendavalt seadustiku lisas. Aga ka ammendava loetelu omamine ei tee asja nii lihtsaks kui esmapilgul näib. Tihti võivad tulla erisused objekti olemusest, suurusest, paiknemisest jms.

Seadustik ja selle alamakt  „Nõuded ehitusprojektile“ annab ülevaate, millal tuleb määruses toodud tingimustele vastav ehitusprojekt koostada. Samas on soovitav ehituse ohutuse, kvaliteedi, tulevase kasutamise huvides ka vajadusel muudel juhtudel väiksemas mahus ehitusprojekt koostada. Ehk siis jällegi segadus.
Oma ettekandes keskendubki vandeadvokaat Alar Urm neile erisustest tulenevatele olukordadele võttes vaatluse alla ehitusseadustiku ning selle alamaktid!

  • Tööde üleandmine ja vastuvõtmine – akti allkirjastamise õiguslik tähendus

Pildid / - Siret_Siilbek_t

Pildid / - alterna logo

Siret Siilbek, Advokaadibüroo ALTERNA vandeadvokaat ja partner
Kuigi tänaseks päevaks on võlaõigusseaduse pinnalt ehitusvaidlusi lahendatud enam kui kümme aastat, antakse üleandmise-vastuvõtmise aktidele praktikas senini tihtipeale ebaõige õiguslik tähendus. Võlaõigusseaduse järgi on töövõtjal õigus tasu saada siis, kui tööd on vastu võetud. Samuti läheb vastuvõtmisest üle ehitise juhusliku hävimise ja kahjustumise riisiko. Seetõttu omavad üleandmise ja vastuvõtmise küsimused töövõtja seisukohalt keskset tähendust. Töötoas räägitakse sellest, milline on akti tähtsus töövõtulepingulises suhtes ning millised tagajärjed on nii allkirjastatud kui allkirjastamata aktil. Samuti käsitletakse küsimusi, kuidas saab tellija ka pärast akti allkirjastamist siiski töös esinevatele puudustele tugineda ning millal saab töövõtja väita, et tellija on tööd vastu võtnud olukorras, kus akti tegelikult allkirjastatud ei ole.
Advokaadibüroo ALTERNA vandeadvokaat ja partner Siret Siilbek räägib töötoas üleandmise-vastuvõtmise akti tähendusest võlaõigusseadusest ning valitsevast kohtupraktikast lähtudes.

  • Arveldamise olulisemad õiguslikud aspektid ehituse töövõtu lepingus

Pildid / - Karin Ploom(1)113

Pildid / - Aivar Pilv logo

Karin Ploom, Advokaadibüroo Aivar Pilv advokaat
Probleeme arveldusega ehituse töövõtulepingutes esineb praktikas jätkuvalt nii tellijal, peatöövõtjal kui ka alltöövõtjal. Probleemi sisu on peamiselt sama – kellel, kui palju on õigus nõuda raha tasumist ja kellel, mis põhjusel on õigus keelduda maksmisest. Rahalise nõude sisuks võib olla nt nii tasunõue (sh tasu lisatööde eest), leppetrahv kui kahju hüvitamine.  Töötuba annab selge ja konkreetse ülevaate arvelduste kõige olulisematest nüanssides, mida tasub oma nõuete või vastuväidete esitamisel teada nii tellijal, peatöövõtjal kui ka alltöövõtjal. „Töö on tellija materialist“ kehtib mõneti paraku ka kohtumenetluse puhul ning selleks, et hilisemas võimalikus kohtuvaidluses olla edukas, peaks  nii tellija kui töövõtja  olema oma kursis  õigustlõpetavate tähtaegade, formaalsetest eelduste ja kohtupraktika poolt kujundatud oluliste printsiipidega.

  • Ehitaja tsiviilõiguslik vastutus

Pildid / - Liina Linsi113

Pildid / - COBALT_color

Pildid / - Kalev Saare113

 

Ettekandes leiavad vandeadvokaadid Liina Linsi ja Kalev Saare Advokaadibüroo Cobalt poolt käsitlemist ehituse töövõtja tsiviilõigusliku vastutusega seotud küsimused (nii VÕS kui ETÜ alusel), eelkõige töövõtja vastutuse eeldused ning vastutust piiravaid (välistavaid) asjaolud. Samuti võrreldakse töövõtulepingu ja töövõtugarantii kokkuleppe järgset vastutust, peatutakse nende erinevustel ja seostel, sh VÕS muudatustel seoses seadusjärgse ehitusgarantii kaotamisega. Ettekandes käsitletakse ka töö vastavuse hindamise kriteeriumeid ning töö vastuvõtmise ja vastuvõetuks lugemisega seonduvaid küsimusi.
  • Ehitushanked ja kvalifitseerumine uue ehitusseadustiku valguses

Pildid / - VeikoViisileht113jpg

Pildid / - LINKLaw-logo

Veiko Viisileht, Advokaadibüroo LINKLaw vandeadvokaat ja partner

Käsitletakse küsimusi, mida muutunud regulatsiooni kontekstis peaksid kõik ehitushangetel osalevad ehitusettevõtjad silmas pidama, et enda ja oma spetsialistide dokumentatsiooni korras hoida ning konkurentsis püsida. Esmapilgul ebaoluliseks peetav või mitteteadvustatud küsimus võib olla erinevus hankelepingu allkirjastamise ja hankel ebaõnnestumise vahel. Eesmärk on mitte nurjata edasises menetluses seda suurt tööd, mis tehakse pakkumuse kokkupanekul. Tuuakse näiteid praktikast, sh üldlevinud vigadest, mida saaks vältida, nt referentside, vastutavate spetsialistide jms osas.

 
  • Ehitushangetes kerkinud probleemid vaidlustuspraktika näitel

Pildid / - Kristiina Laarmaa113 

Kristina Laarmaa, Advokaadibüroo VARUL vandeadvokaat
Paraku peab praktikas sageli paika loosung, et ehitushankeid ei võida mitte „parim“ pakkuja, vaid see, kellel on parim advokaat.  Seepärast on nii hangete korraldajatel kui hangetele osalejatel kasulik olla kursis asjaomase vaidluspraktikaga. Ettekande eesmärk on võtta luubi alla ehitushangetes tõusetunud huvipakkuvamad probleemid värskema vaidlustus- ja kohtupraktika näidetel.

 Pildid / - VARUL  
  • Ühispakkumusest tulenevad keerukad õigusprobleemid hankelepingu täitmisel

Pildid / - Taivo Ruus113 

Taivo Ruus, Advokaadibüroo Triniti vandeadvokaat ja partner
Ei ole harvad olukorrad, kus ühispakkumuse esitanud pakkujatest üks või mitu ei suuda või ei soovi reaalselt hankelepingut hiljem täita, nt minnakse omavahel tülli käibe või kasumi/kahjumi jagamisel vms. Sellega kaasneb palju probleeme nii ühispakkujate endi kui ka alltöövõtjate ning tellija vahelistes suhetes. Kuidas oleks mõistlik käituda juba enne ühispakkumuse esitamist, et niisuguseid probleeme vältida, mida teha siis, kui üks ühispakkujatest otsustab täitmisest loobuda, kuidas saaksid alltöövõtjad endid ühispakkujate erimeelsuste korral kaitsta, sellest kõneleksimegi täiesti praktiliste eluliste näidete toel.

 Pildid / - triniti113  
  • Ehitusseadustikule üleminek teede valdkonnas

 Pildid / - Lauri Künnapuu113 Lauri Künnapuu, Majandus- ja Kommunikatsiooniminiteeriumi teedetalituse ekspert räägib olulisematest muudatustest ehitusseadustikus ning muudatustest määrustes (tõendamise kord ning määrus tee ehitusprojektile esitatavad nõuded).
 Pildid / - majandus-ja kommunikatsioonimin  
  • Ehitusinseneri kutse taotlemisest

Pildid / - Heiki Meos113  Heiki Meos, Eesti Ehitusinseneride Liidu kutsekomisjoni esimees

Seoses Ehitusseadustiku vastu võtmisega on muudatused pädeva isiku määratlemises ja teise olulise muudatusena haarab ehitusseadustik enda reguleerimisalasse ka teede ja raudteede ehitamise, mis eelnevalt kuulusid eraldi seaduste alla. Seonduvalt sellega on muudatused ka nende erialade kutsete andmise korras. Lisaks sellele on ka muudatusi kutsestandardites, millest Heiki Meos annab põgusa ülevaate, millega peavad kutsete taotlejad arvestama.



 Pildid / - Eesti Ehitusinseneride Liit  

 


Aeg ja maht

20. novembril 2015, kell 10.00-16.30, millele järgneb filmi vaatamine 007 Spectre!

Aeg

I saal

II saal

III saal

9.30-10.00

Registreerimine ja hommikukohv

10.00-10.45

Sissejuhatus trefi päeva
Avaettekanne
Eesti ehitussektori arengud ja suunad
Andrus Väärtnõu, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi e
hitus- ja elamuosakonna juhataja

10.55-11.35

Uus planeerimisseadus - selgemad põhimõtted?

Merje Muiso
Rahandusministeerium
planeeringute osakonna nõunik

Mis muutus ehitusõiguses 01.07.2015?
Sandra Mikli
Justiitministeeriumi avaliku õiguse talituse nõunik

Ühispakkumusest tulenevad keerukad õigusprobleemid hankelepingu täitmisel
Taivo Ruus
AB Triniti vandeadvokaat ja partner

11.35-12.00

 kohvipaus

kohvipaus

 kohvipaus

12.00-12.40

Planeeringute elluviimine
Kristina Uuetoa-Tepper
AB Tepper&Partnerid vandeadvokaat

Millal on vaja luba ja millal on vaja projekti?
Alar Urm
AB Lextal vandeadvokaat

Ehitushangetes kerkinud probleemid vaidluspraktika näitel
Kristina Laarmaa
AB VARUL vandeadvokaat

12.50-13.30

Projekteerija ja omanikujärelevalve tegija vastutus
Urmas Volens ja Veikko Puolakainen
AB Sorainen vandeadvokaadid

Tööde üleandmine ja vastuvõtmine – akti allkirjastamis õiguslik tähendus
Siret Siilbek
AB Alterna vandeadvokaat ja partner

Ehitushanked ja kvalifitseerumine uue ehitusseadusseadusliku valguses
Veiko Viisileht
AB LINKLaw vandeadvokaat ja partner

13.30-14.30

Lõunapaus

14.30-15.10

Ehitusseadustikule üleminek teede valdkonnas
Lauri Künnapuu
Majandus- ja Kommunikatsiooniminiteeriumi teedetalituse ekspert

Arveldamise olulisemad õiguslikud aspektid ehituse töövõtu lepingus
Karin Ploom
AB Aivar Pilv advokaat

Ehitaja tsiviilõiguslik vastutus

Liina Linsi ja Kalev Saare
AB Cobalt vandeadvokaadid

15.15-16.00

Ehitusinseneri kutse taotlemisest
Heiki Meos
Eesti Ehitusinseneride Liidu kutsekomisjoni esimees

16.00-16.15

Trefipäeva lõpetamine

Järgneb ühine filmivaatamine 007 Spectre!


Toimumiskoht

Coca Cola Plaza 2. korrus, Tallinnas Hobujaama 5.
NB! Parkimine Ahtri 3 Europarklas, päev 3 eurot.


Meetodid

Kolmes paralleelses ruumis toimub kokku 14 ülipõnevat ettekannet kestvusega 40-45 minutit.
Osalejatel on võimalus valida ettekannete kavast endale viis meelisloengut. Iga ettekande järgselt saavad osalejad liikuda soovi korral teise saali.


Maksumus

229 €+km

Mitme osaleja soodustus -5%, kui ettevõttest osaleb 2-4 inimest.
Mitme osaleja soodustus -10% kui ettevõttest osaleb 5 ja enam inimest.


Maksumus sisaldab

Asjalikke ettekandeid, õppematerjale, toitlustust ning päeva lõpetuseks ühise filmi vaatamist.


Tasumine

Koolituse tellimise järgselt saadame Teile sellekohase kinnituse ja koolitusarve.


Loobumine

Koolitusest loobumisel palume teatada kirjalikult vähemalt 7 tööpäeva enne koolituse toimumist, hilisemal loobumisel kuulub tasumisele 100% koolituse maksumusest.


Lisainfo

Pildid / - Kristina_Paal 113x150

Kristina Paal
arendusjuht

tel: 670 66 06 või 55662 741;
kristina.paal@addenda.ee


Jaga

Vandeadvokaat Annika Vait - Põhipuhkuse kestvuse erinevus era- ja avalikus sektoris

Ilmselt on kõigile teada Eesti regulatsioon, mille kohaselt on töölepingu alusel töötavate töötajate põhipuhkuse minimaalseks kestvuseks 28 kalendripäeva ning avaliku teenistuse seaduse alusel avalikus teenistuses oleval ametnikul 35 kalendripäeva. Viimasel ajal on tõusetunud küsimus sellise erinevuse põhjendatusest. Tõenäoliselt tuleb era- ja avaliku sektori ...

Loe rohkem

Liitu meie uudiskirjaga

Addenda OÜ ei jaga teie andmeid kolmandate osapooltega ning kasutab saadud andmeid vaid uudiskirjade ja turundusmaterjalide edastamiseks.