Sisukord

Advokaadibüroo Sorainen advokaat Kadri Härginen - Kas tordi maitse sõltub kondiitrist või koostisainetest?

Kas tordi maitse sõltub kondiitrist või koostisainetest?

Kui tellite endale koju näiteks maali või sünnipäevale torti, kas langetate valiku pakkuja kasuks üksnes lähtuvalt hinnast? Tõenäoliselt mitte.
Nii on ka hankijad ammu oodanud, millal oleks võimalik riigihangetel pakkumuste hindamisel võtta arvesse ja anda lisapunkte selle pakkuja pakkumusele, kes on rohkem kogenud. Arusaadavalt tagab sisuliselt hea pakkumus ja kogenud pakkuja suurema tõenäosusega tellitava teenuse kvaliteeti, kui üksnes pakkumuse kirjelduse pinnalt tellimine.
Kuigi varasemalt on Euroopa Kohus (C‑532/06 Lianakis) kategooriliselt eitanud hankijate õigust pakkumuse hindamisel hinnata ka pakkujate enda omadusi, siis viimane Euroopa Kohtu otsus on „teisest puust“ (C‑601/13 Ambisig).
Portugali hankija soovis osta koolitus‑ ja nõustamisteenuseid. Hindamiskriteeriumi kohaselt hinnati 40% ulatuses pakkuja kogemust (meeskonna koosseis ja kogemus), 55% moodustas pakutava teenuse kvaliteet (teenuse kirjeldus, rakendatavad tehnikad, kvaliteeti tagavate meetmete kasutamine) ning 5% määras hind.
Vaidlus jõudis Euroopa Kohtusse läbi eelotsusetaotluse, millega sooviti teada, kas intellektuaalset laadi koolitus‑ ja nõustamisteenuste hindamiskriteerium võib võtta arvesse ka teenust pakkuva meeskonna koosseisu, selle liikmete kogemust ning nende elulookirjeldust.
Kogumis leidis Euroopa Kohus, et kuna meeskond on intellektuaalset laadi teenuse puhul pakkumuse olemuslik osa ning meeskonna kogemusest sõltub ka pakutava teenuse kvaliteet, on selle hindamine lubatud.
Olulise vihje andis Euroopa Kohus aga ka eelmise Lianakise lahendi osas. Euroopa Kohtu uus lahend ei kummutanud Lianakise lahendi järeldust täielikult. Seega on pigem õige öelda, et Euroopa Kohus Ambisigi lahendis täiendas Lianakise lahendit. Kohus ütles, et Lianakise lahendis ei olud pakkuja kvalifikatsiooni hindamine lubatav, kuna selles kohtuasjas käsitletud asjaolude alusel soovis hankija hinnata pakkuja kogemust üldiselt. Seega ei hinnatud pakkuja kogemust seoses pakkumuse kvaliteediga.
Järelikult tuleneb jätkuvalt Euroopa Kohtu seisukohtadest, et niisama pakkuja kvalifikatsiooni hindamine ei ole lubatud. See on lubatud aga siis, kui pakkuja või pakutava meeskonna kogemus ja oskused moodustavad intellektuaalset laadi teenuse puhul olemusliku osa. Vaatamata sellele, et hankijad ei saa (hetkel veel) jätkuvalt hinnata üldiselt pakkuja kogemust, on tegemist siiski väga positiivse edasiarendusega. Siililegi on selge, et tordi maitse ei sõltu üksnes koostisainete loetelust, vaid ka kondiitri oskustest ja kogemustest.

Kadri Härginen
Advokaadibüroo SORAINEN advokaatPildid / - Kadri_Härginen

KADRI HÄRGINEN
advokaat 
Advokaadibüroo SORAINEN

 
Diana Nõmmik
koolitusjuht
diana.nommik@addenda.ee
15.04.2015 11:55

Riigihangete seaduse muudatused 2022

Seekordne blogipostitus pärineb meie armastatud koolitajatelt Riigihanke blogist Etapiviisiline elu. Postituse autoriks on advokaat Mario Sõrm.  Riigikogu võttis eile vastu riigihangete seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse. Kokku nähakse valdavalt riigihangete seaduses ette peaaegu 300 muudatust, mis on küll arvuliselt muljetavaldav, kuid drastilisi muutusi kaasa ei ...

Loe rohkem

Liitu meie uudiskirjaga

Addenda OÜ ei jaga teie andmeid kolmandate osapooltega ning kasutab saadud andmeid vaid uudiskirjade ja turundusmaterjalide edastamiseks.