Sisukord

Avati esimene 3D-printeriga prinditud kontor maailmas

Araabia Ühendemiraatide uudisteagentuuri WAM teatel avati esmaspäeval Dubais esimene 3D-printeriga prinditud kontor maailmas. Teatati, et kaksiktornide Emirates Towers kontorihoone ja hotelli jalamil asuvates kapslikujulistes ehitistes asuvad ajutiselt ettevõtte Dubai Future Foundation kontoriruumid. Hoonete ehitamiseks kasutati 3D-printerit, mille automatiseeritud robotkäsi oli 20 jalga (6 meetrit) kõrge, 120 jalga (36 meetrit) pikk ja 40 jalga (12 m) lai.
Printimisega olid seotud printeri tööd jälgiv meeskond, seitse ehituskomponente ehitusplatsile paigaldavat inimest ja kümme masinaehituse ning elektrotehnika eest vastutavat elektrikku ja spetsialisti. Kokkuvõttes säästeti tööjõukuludelt võrreldes sama suurte ehitiste tavapärasel viisil ehitamisel tekkivate kuludega rohkem kui 50%.
Kogu mudeli printimiseks kulus 17 päeva ja paigaldamiseks kaks päeva. Ehitusplatsile paigaldati ka lisaks teisaldatavad printerid.
3D-prinditud hooned hõlmavad kuni 250 m2. Hooneid kasutatakse nii kontoriruumidena, näituse- ja koosolekuruumidena kui ka muude sündmuste läbiviimiseks vajalike ruumidena. Ehitamiseks kasutati tsemendi ja muude Araabia Ühendemiraatides ning USA-s toodetud ehitusmaterjalide segu. Araabia Ühendemiraatide asepresident ja peaminister ning Dubai valitseja šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum teatas, et Araabia Ühendemiraate peetakse praegu maailmas saadaolevate uuenduslike ja tulevikutehnoloogiate peamiseks inkubaatoriks.
Šeik Mohammed ütles 3D-printeriga prinditud „Tuleviku kontorihoone“ avamisel: „Viime täide kõik oma plaanid ja valime teooriate asemel tegutsemise! Kiiresti muutuv maailm nõuab meilt kiiremat tehnoloogilist arengut - ajalukku jäävad meie saavutused, mitte plaanid!
Avamine toimus pärast eelmisel kuul Dubai 3D-printimisstrateegia ja tulevikuplaanide avaldamist, mille kohaselt 2030. aastaks on lisatud kolmandikule Dubai hoonetele 3D-printeriga prinditud elemente.
Uudisteagentuur WAM vahendab šeik Mohammedi sõnu, mille kohaselt 3D-printeriga printimise peamised eelised – madalamad kulud ja kiirem tulemus – muudavad Araabia Ühendemiraadid üheks kõige olulisemaks ja jätkusuutlikumaks majanduskeskuseks.

Allikas The BIG 5 HUB newsletter 25.05.2016
https://www.thebig5hub.com/news/2016/may/world-s-first-3d-printed-office-opens-in-dubai/?utm_source=Newsletter-25May16&utm_medium=email&utm_campaign=world-s-first-3d-printed-office-opens-in-dubai

Virve Roosimägi
rahvusvaheliste suhete juht ja koolitaja
virve.roosimagi@addenda.ee
26.05.2016 08:30

Riigikohus muutis töövaidluskomisjoni otsuse vaidlustamise tähtaja osas oma varasemat seisukohta

Töövaidluse lahendamise seaduse § 58 lõikes 1 on sätestatud, et töövaidluskomisjoni (TVK) otsusega mittenõustumisel võivad pooled pöörduda sama töövaidlusasja läbivaatamiseks kohtusse. Kohtusse tuleks pöörduda 30 kalendripäeva jooksul arvates töövaidluskomisjoni otsuse saamisest. Varasemas kohtupraktikas on Riigikohus ...

Loe rohkem

Liitu meie uudiskirjaga

Addenda OÜ ei jaga teie andmeid kolmandate osapooltega ning kasutab saadud andmeid vaid uudiskirjade ja turundusmaterjalide edastamiseks.