Sisukord

Riigikohus: TLS § 107 lõige 2 on põhiseadusega kooskõlas

Advokaadibüroo ALTERNA vandeadvokaat Annika Vait:
Riigikohus: TLS § 107 lõige 2 on põhiseadusega kooskõlas

Hiljutises blogi kandes oli juttu, kuidas Riigikohtus on pooleli menetlus hindamaks, kas töölepingu seaduse (TLS) § 107 lõige 2 on kooskõlas põhiseadusega. Riigikohtu üldkogu langetas selles küsimuses 14.05.2014 oma otsuse (kohtuasi nr 3-2-1-79-13).

TLSist tuleneb, et ebaseaduslikult lõpetatud töölepingut ei loeta ülesütlemisega lõppenuks -  loetakse, et leping kehtib edasi. TLS § 107 lg 2 kohaselt  lõpetab sellisel juhul töölepingu töötaja või tööandja taotlusel kohus või töövaidluskomisjon.

Sisuliselt annab viidatud säte tööandjale läbi töövaidlusorgani õiguse saavutada ebaseaduslikult lõpetatud lepingu osas ikkagi selle lõpetamine. Seega kui tööandja taotleb viidatud sätte alusel ebaseaduslikult lõpetatud töölepingu lõpetamist, siis tööle ennistamise kaudu endise olukorra taastamist ega poolte töösuhte jätkamise huvide kaalumist ei toimu, töövaidluskomisjonidel ja kohtutel on sellisel juhul ilma kaalutlusõiguseta lepingu lõpetamise kohustus. Riigikohtu üldkogu hindas, kas tööandjatele selliselt läbi ebaseadusliku lepingu lõpetamise kaudu lepingust vabanemise võimaluse andmine on kooskõlas Põhiseaduse § 29 lõike 1 esimese ja teise lausega (nn vabalt tegevusala, elukutse ja töökoha valimise põhiõigustega).

Pildid / - 2013_Annika_Vait

Vandeadvokaat
Annika Vait

Pildid / - Alterna logo

Kõrgeim kohus leidis, et TLS § 107 lõige 2 on kooskõlas põhiseadusega, kuivõrd TLS § 109 lõige 1 näeb sellisel viisil töölepingu lõpetamise puhuks ette kohustuse maksta töötajale 3 kuu keskmise töötasu ulatuses hüvitist ning annab töövaidlusorganile selle hüvitise vähendamise ja suurendamise õiguse. Kohus leidis, et nimetatud hüvitise saamise võimalus, arvestades töövaidlusorganite poolset selle suuruse muutmise õigust, on töötajate jaoks sellises olukorras piisavalt efektiivne õiguskaitsevahend.

Lisaks selgitas kohus TLS § 107 lõike 2 ja § 109 lõike 1 rakendamisega seonduvaid ka mitmeid muid tööandjate jaoks väga olulisi õiguslikke nüansse. Lahendiga on võimalik tutvuda Riigikohtu kodulehel: http://www.nc.ee/?id=11&tekst=222573292.

 

Kutsume Teid tutvuma ka järgmiste kasulike seminaridega:
Veebiseminar - Matemaagika ~ unikaalne loogika
14.08.14
kell 14.00 - 15.30 olete oodatud osalema veebismeinaril, kus on võimalus panna oma loogiline mõtlemine proovile!
Kas soovid ennast ja meeskonda sügiseks töölainele saada ning pea värskete mõtetega tööle rakendada? Siis tule ja osale veebiseminaril, mis aitab mõelda raamidest välja ning leida lahendusi.

Veebiseminar - Töötaja kahjunõude suurus tööandja vastu - mida ja kui palju võib töötaja tööandjalt nõuda, kus on piirid?
02.09.14 kell 11.00 - 12.00 toimub veebiseminar, kus vandeadvokaat Katrin Sarap annab teile ülevaate seisukoha muutustest, mille tõi kaasa käesolevas uudiskirjas kajastatud Riigikohtu otsus (kohtuasi nr 3-2-1-79-13) ja mis muudab olulisel määral senist praktikat eelkõige seoses töötaja hüvitise suurusega.

Veebiseminar - Mida peab tööandja teadma töötaja registreerimisest alates 01.07.14
3.09.14 kell 11.00 – 12.00 toimub Addenda veebiseminari keskkonnas seminar, kus osaledes saate teada, millised on tööandja kohustused ja võimalused seoses uue nn töötamise registriga. Ärinõustamises ja tööõiguse alases nõustamises kogenud vandeadvokaat Annika Vait selgitab Teile muudatusest võrreldes senise registreerimise kohustusega ning tööandja aspektist.

Kesk-Euroopa suurim ettevõtlusfoorum FORUM ONE Leedus
23-24. oktoober 2014, Simens Arena, 25. oktoober 2014, LITEXPO
Eesmärk: Ära ole täiuslik, ole asendamatu. Tegemist on kesk-euroopa suurima foorumiga, kus astub üles kolme päeva jooksul rohkem kui 15 omaala tippspetsialisti maailma erinevatest paikadest.


Lisainfo ja registreerimise võimalus avaneb vajutusega koolituse nimel.


Koolituste üldkalender avaneb
SIIT.

 

Pildid / - Helen_Tammesalu 113x150 

 

   Teie küsimustele vastab meeleldi    
    Helen Tammesalu telefonil + 372 670 66 06  ning   
    e-posti teel addenda@addenda.ee või helen.tammesalu@addenda.ee.

Brit Peterson
arendusjuht ja koolitaja
brit.peterson@addenda.ee
18.06.2014 11:40

Vandeadvokaat Siret Siilbek - Projekteerija vastu esitatavate nõuete aegumine

Projekteerimisleping on oma olemuselt töövõtuleping, mille tulemiks on valmiv ehitusprojekt. Praktikas on aeg-ajalt probleeme tekitanud projekteerijate vastu esitatavate nõuete aegumine, millest praeguses blogipostituses juttu tulebki. Juhul, kui ehitusprojekti mittevastavus põhjustab ehitise puuduse, siis tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 146 lg 2 kohaselt on lepingust tuleneva nõude ...

Loe rohkem

Liitu meie uudiskirjaga

Addenda OÜ ei jaga teie andmeid kolmandate osapooltega ning kasutab saadud andmeid vaid uudiskirjade ja turundusmaterjalide edastamiseks.